

Ølakademiet har testet årets sommeøl. Sommerens beste butikkøl inkluderer mange gode tørsteslukkere til park, festival og strand. Her er de beste ølene du finner i butikk.
Sommerøltest 2025 – Beste butikkøl. Tradisjon tro tester Ølakademiet sommeøl og har gjort dette i mange år på oppdrag for landets største avis VG. I årets test er 80 ulike produkter nøye vurdert av våre sommelierer.
Du kan lese hele testen hos VG her: Årets beste og verste sommerøl
Sommeøltest 2025 – Butikkøl i ulike stiler til sommerens aktiviteter
Vi har samlet testens ni beste sommerøl fra butikkutvalget, og med 85 poeng eller mer scorer alle solide femmere på terningen. Av disse er seks i kategorien lys lager, to er lavprosent/alkoholfri og det er også med én NEIPA. Om en skal slukke tørsten på stranda, i parken eller på festival er det godt med noen sikre tips å velge mellom!
De fleste øl som kan kalles tørsteslukkere har til felles at de ikke har veldig høy prosent (>6%), og de er ofte lysere, lettere og friskere. De bør ha myk og noenlunde rund og leskende smaksprofil, slik at de kan drikkes alene og ikke må kombineres med mat. Viktigst av alt er at de smaker godt i kombinasjon med solskinn og sommervarme.
Det finnes riktignok et par gode alternativer som både er drikkevennlige og går fint til grillmaten også. Her kan nevnes Nøgne Ø sin vienna lager Fatøl og Haandbryggeriets NEIPA Jubileum 2025. Om en ønsker et lavprosent-alternativ til maten, er også Oslo Lettølsbryggeri sin Landsøl enallround lager som vil gå godt til pølser og annen enkel grillmat.
Hva er sommerøl?
– Det kan folk definere selv. Det finnes en sommerøl for alle voksne og til alle anledninger; både som aperitiff, men også til mat eller drikke i festlige lag sier Luis Herreros, daglig leder i Ølakademiet.
For meg er sommerøl lettdrikkelig, friskt og til for å nytes i ferietiden. Ølet bør ha god balanse mellom fruktighet, sødme og bitterhet – og lett matches opp mot sommerens matretter sier Luis som sammen med Lucian Amundsen og Jørn Tore Persen har smakt seg gjennom de mange sommerølene.
Fakta om sommerøl:
Sommerøl er en øl som bryggerier gjerne lanserer spesielt for sommersesongen. Det finnes ikke én bestemt stil eller oppskrift på sommerøl, men det er noen typiske kjennetegn:
Kjennetegn ved sommerøl:
- Lett og frisk: Ofte lavere alkoholprosent (rundt 4–5 %), og ikke for tung i smaken.
- Lys farge: Vanligvis lyse øltyper som pilsner, hveteøl, blonde ale eller pale ale.
- Fruktig og aromatisk: Mange sommerøl har sitruspreg eller til og med tilsatt frukt, som lime, appelsin eller pasjonsfrukt.
- Tørsteslukkende: De er laget for å være forfriskende og lette å drikke i varmt vær.
Eksempler på ølstiler brukt som sommerøl:
- Hefeweizen (tysk hveteøl)
- Blonde Ale
- Saison (belgisk gårdsøl)
- Session IPA
- Witbier
- Lys lager eller pils
Hva er butikkøl?
«Butikkøl» er et norsk begrep som refererer til øl som kan selges i vanlige dagligvarebutikker. Det skiller seg fra sterkere øl som kun kan selges på Vinmonopolet.
Her er hovedtrekkene ved butikkøl:
Alkoholprosent: Butikkøl har en alkoholstyrke på maks 4,7 % (volumprosent).
Hvor det selges: Butikkøl selges i dagligvarebutikker med salgsbevilling.
Salgstid: Det finnes begrensninger på salgstidene for alkohol – som regel ikke etter kl. 20:00 på hverdager og kl. 18:00 på lørdager (kan variere litt mellom kommuner).
Eksempler på butikkøl:
- Lette pilsnere som Ringnes, Hansa og Aass.
- Mange typer håndverksøl og IPA som er brygget med tanke på butikkgrensen på 4,7 %.
- Alkoholfritt øl (som ofte har <0,5 % og derfor kan selges hele døgnet).
Slik er testen gjennomført
Kriterier for deltakelse
Ølakademiet har sendt ut invitasjon til landets produsenter/bryggerier om deltakelse til sommerøltesten 2023. De inviterte produsentene har selv valgt om de ønsker å være med. Hver produsent fikk stille med 5 produkter.
Alle sommerøl ble inndelt i ulike kategorier for bedømming. Årets test består av 80 ulike produkter.
Testen er gjennomført som blindtest i et nøytralt miljø på dagtid.
Juryarbeidet
Hvert produkt er bedømt etter kriteriene farge, duft, smak og munnfølelse, hvor smaken er vektlagt tyngst. Dommerne bruker et skjema og gir poeng etter vektleggingen. Det er altså mulig å oppnå høyere poeng for smak enn f.eks. farge og duft.
Poengene for hvert produkt summeres til en samlet poengsum, som igjen gir grunnlag for et terningkast etter gitt skala. I testen oppgis både poeng og terningkast.
Ølakademiets poengskala er femdelt:
- Meget god kvalitet 90-100 poeng (terningkast seks/sterk fem)
- God kvalitet 80-89 poeng (terningkast fem/sterk fire)
- Middels kvalitet 70-79 poeng (terningkast fire/tre)
- Under middels kvalitet 60-69 poeng (terningkast to)
- Bør unngås 50-59 poeng (terningkast en)
Årets jury
- Jørn Tore Persen – Markedssjef, pommelier, ølsommelier og foreleser hos Ølakademiet
- Luis Herreros – Daglig leder, pommelier, ølsommelier og foreleser hos Ølakademiet.
- Lucian Amundsen – Ølsommelier og foreleser hos Ølakademiet.
Skål & God Sommer!
Kalde klassikere rett fra butikken – Sommerøltest 2025
Hvordan velge sommerøl til mat? Sjekk Vinmonopolets drikkevelger!
På pallplass (alle med 85 poeng eller mer) kom disse ni produktene:
Drum Brew – Sørlandets Birra Bella
Alkohol: 4,7 %
Stil: Italiensk Pilsner
Mengde: 0,33l Flaske
Tilgjengelighet: Meny, Uteliv
- Utseende og duft: Lett uklar lys gul. Dufter lett av blomster, grønne urter og kjeks.
- Smak og munnfølelse: Grønne urter, brødskorpe og lys karamell. Balanserte smaker med en behagelig og frisk munnfølelse. Letter bitternoter i avslutningen. Medium kort ettersmak.
- Passer til: Som aperitiff.
Vurdering: En flott pils med god balanse.
Poeng: 87
Trollbryggeriet – Slogen Pilsner
Alkohol: 4,7 %
Stil: Lys Lager
Mengde: 0,5l Flaske
Tilgjengelighet: Norgesgruppen
- Utseende og duft: Klar og lys gul i utseende. Dufter lett av krydder, brød, aprikos, lys karamell og moden frukt.
- Smak og munnfølelse: Urter, brød og grønn te i smaken. Fin fruktighet og balansert karbonering. Kremet og rund munnfølelse. Behagelig bitterhet i avslutningen. Medium kort ettersmak.
- Passer til: Salte oster eller sommerens snacks.
Vurdering: Et flott sommerøl med god fruktighet.
Poeng: 89
Berentsens Brygghus – Berentsens Sommer øl
Alkohol: 4,7 %
Stil: Pilsner
Mengde: 0,5l Boks
Tilgjengelighet: Dagligvare lokalt + Spar og Meny nasjonalt
- Utseende og duft: Klar lys gyllen. Dufter av brødbakst, blomster, honning og hint av sitrus.
- Smak og munnfølelse: Brødskorpe, urter og et lett floralt preg i smaken. Behagelig og rund munnfølelse. Frisk og ren i utrykket med lett tørrhet i avslutningen. Medium kort ettersmak.
- Passer til: Spekeskinke.
Vurdering: En god pils med et friskt utrykk.
Poeng: 85
Oslo Brewing Company – Tropicale – Mango & Passionfruit Sour
Alkohol: 0 %
Stil: Alkoholfri Surøl
Mengde: 0,33l Boks
Tilgjengelighet: Dagligvare
- Utseende og duft: Klar og lys gyllen. Dufter behagelig av hylleblomst, iste, nektarin og noe funk.
- Smak og munnfølelse: Lett syrlig preg av nektarin, tropiske frukter og hint av sitrus. Fruktig og spennende munnfølelse. Lett tørrhet i avslutningen. Medium kort ettersmak.
- Passer til: Østers eller blåskjell.
Vurdering: Et godt alkoholfritt surøl som passer til mat.
Poeng: 86
Haandbryggeriet – Jubileum 2025
Alkohol: 4,5 %
Stil: New England IPA
Mengde: 0,44l Boks
Tilgjengelighet: Kiwi, Meny, Spar, Joker, Bunnpris og Uteliv
- Utseende og duft: Uklar blek gul. Dufter av ferske urter, løk, limeskall og blomster.
- Smak og munnfølelse: Gode smaker av steinfrukt, sitrusskall og gress. God balanse og fylde. Lett bitter i avslutningen og medium kort ettersmak.
- Passer til: Grillkvelden.
Vurdering: Et godt sommerøl med balansert bitterhet.
Poeng: 87
Oslo Lettølsbryggeri – Landsøl
Alkohol: 2,5 %
Stil: Lys Lager
Mengde: 0,44l Boks
Tilgjengelighet: Storo Ølutsalg og utvalgte Gulating
- Utseende og duft: Klar lys gyllen. Dufter av brød, blomster, honning og gule epler.
- Smak og munnfølelse:Brød, honning, gule epler og urter. Bra fylde og ren munnfølelse. God balanse med en behagelig og rund avslutning. Medium kort ettersmak.
- Passer til: Gode pølser.
Vurdering: Et flott lagerøl med lav prosent.
Poeng: 88
Nøgne Ø – Fatøl
Alkohol: 4,7 %
Stil: Vienna Lager
Mengde: 0,5l Boks
Tilgjengelighet: Dagligvare
- Utseende og duft: Klar og kobberfarget i utseende. Dufter behagelig av lys karamell, gule epler, brødskorpe og steinfrukt.
- Smak og munnfølelse: Toast, lys karamell, loff, urter og litt krydder i smaken. God balanse med en rund og fyldig munnfølelse. Myk avslutning med et hint av karamell. Medium kort ettersmak.
- Passer til: Grillmat.
Vurdering: En god lager med et fint maltpreg.
Poeng: 88
Hansa Borg – Hansa Sommerøl
Alkohol: 4,7 %
Stil: Pilsner
Mengde: 0,33l Boks
Tilgjengelighet: Norgesgruppen, Rema 1000 og Coop
- Utseende og duft: Klar og gyllen. Lett duft av urter, brød og lys sirup.
- Smak og munnfølelse: Friske, rene smaker av steinfrukt, urter og søtt brød. God balanse og rund munnfølelse. Medium kort ettersmak.
- Passer til: Som all-around øl.
Vurdering: En frisk og god sommerøl.
Poeng: 85
Ringnes – Ringnes Skjærgårdspils
Alkohol: 4,6 %
Stil: Lys Lager
Mengde: 0,5l Boks
Tilgjengelighet: Ikke oppgitt
- Utseende og duft: Klar og gyllen i utseende. Dufter av urter, grønn te lette kryddernoter og kjeks.
- Smak og munnfølelse:Enkle smaker av brød, lys karamell og urter. Ren og god fylde. Behagelig ettersmak med noen bitternoter. Medium kort ettersmak.
- Passer til: Krabbe og lett grillmat.
Vurdering: En god øl for lyse sommerkvelder.
Poeng: 85