
Ølakademiet har testet 13 ulike norske påskeøl fra butikk og Vinmonopolet. Se hvordan de scorer og hva du skal handle.
Øltest – Norske påskeøl 2026. Tradisjon tro skal også påskeølet ha sin plass i handlekurven til høytiden. Vi gir deg her tipsene om hva du bør handle i år.
Påskeølet har vært en tradisjon i Norge i over tusen år. I moderne tid har tradisjonen vært litt av og på, men noen bryggerier velger å lage nettopp dette ølet, selv om sesongen er kort.
Les mer om: Påskeølets historie og tradisjon!
I testen av påskeøl er det med åtte produkter som du kan handle i dagligvarebutikkene, samt fem produkter som er i salg hos Vinmonopolet. Årets påskeøl finnes i stilene: pils, lager, wit, kølsch, tradisjonsøl, golden ale, NEIPA og IPA.
Hva er påskeøl? – Øltest norske påskeøl 2026
Påskeøl er knyttet til påskefeiring og tradisjon, spesielt når folk samles til hyttekos, ski og god mat i høytiden.
Ølet er ikke en definert ølstil, men ølene bærer ofte smaksmessige preg av påsketradisjoner og skal passe til den lysere og mildere årstiden sier Luis Herreros, daglig leder og ølsommelier i Ølakademiet som har vært med å teste ølene.
Påskeølet er fruktig, friskt og leskende. Disse ølene er også lyse eller gylne og smaker godt etter en lang skitur. Noen av dem har fin fylde og noe krydret preg, som gjør at de også passer godt til påskens mat.
I årets test har bryggerne blitt inspirert av solen og mat, og det finnes både leskende tørsteslukkere og gode valg til maten forteller Luis Herreros.
Les også: Påskeguiden – mat, oppskrifter og drikketips!

Øltest Norske påskeøl 2026: – Vinneren er fra Stavanger
Testens vinner ble Salikatt Fjellpils fra Salikatt Bryggeri i Stavanger.
Påskeølet fra Salikatt Bryggeri fikk en meget god femmer på terningen. Om produktet og smaken sier juryen;
Ølet er fruktig, med gode smaker av brød, lys karamell, urter og fersken. Rund og balansert munnfølelse. Behagelig bitterhet i avslutningen, med en medium lang ettersmak. En smakfull pils med glimrende balanse!
Trysil Bryggeri tar både andre og tredjeplassen med Skipatrulje (IPA) og sin Påskeøl (Wit).
Slik gikk det i fjor: Øltest – Beste norske påskeøl 2025
Les mer om påskeøl
Øl til påske strekker seg tilbake til den gang Norge ble kristnet og er en over tusen år gammel tradisjon. Det første påskeølet i nyere tid, så dagens lys i 1935 med Ringnes og Hansa i spissen. Der Ringnes reklamert for sitt påskeøl med sitater som: «et kraftig øl for et kraftig folk!» og «en skål til solens pris!»
I våre naboland Sverige og Danmark er det vanlig med mørkere øl i påsketiden. De norske bryggerne derimot er nok mer inspirert av påskesol og mat. De lager øl som passer påskematen, men også øl som skal nytes i fjellheimen.
Hva kjennetegner påskeøl
- 🍺 Smak: Ofte fyldig, maltpreget og litt søtlig
- 🌾 Type: Vanligvis lager eller ale, men litt lettere enn juleøl
- 🌼 Farge: Gyllen til ravfarget
- 🔥 Alkohol: Moderat styrke (ofte rundt 4,5–6,5 %)
Slik er testen gjennomført
Totalt ble det testet 6 påskeøl fra seks ulike bryggerier i påskeøltesten 2025.
Utvalget og kriterier for testen
Alle ølene ble kjøpt inn fra Storo Ølutsalg og Vinmonopolet 7. og 12. mars 2026. Tilgjengelige påskeprodukter i hyllene ble valgt.
Årets påskeøl i butikk kan kjøpes hos Storo Ølutsalg, men kan også finnes i andre lokale ølutsalg eller i de større dagligvarebutikkene i Norge. Polølene i testen kan man handle hos Vinmonopolet.
I testen er pris oppgitt som forbrukerinformasjon, men dette er ikke hensyntatt i juryens bedømmelse/vurdering av produktene.
Juryarbeidet:
Alle øl er vurdert etter farge, duft, smak og ettersmak, hvor smak naturlig nok ble vektlagt tyngst. Ølene har fått en helhetsvurdering på en skala fra 50 til 100 poeng og er omregnet til terningkast. Testingen ble gjennomført 16. mars 2026.
Poengene for hvert produkt summeres til en samlet poengsum, som igjen gir grunnlag for et terningkast etter gitt skala. I testen oppgis både poeng og terningkast.
Poengskalaen er femdelt:
- Meget god kvalitet 90-100 poeng (terningkast seks/sterk fem)
- God kvalitet 80-89 poeng (terningkast fem/sterk fire)
- Middels kvalitet 70-79 poeng (terningkast fire/tre)
- Under middels kvalitet 60-69 poeng (terningkast to)
- Bør unngås 50-59 poeng (terningkast en)
Hvordan er ølene testet?
Testen er gjennomført som en blindtest og gjennomført i et nøytralt miljø på dagtid av sommelierer i Ølakademiet.
Resultater øltest – Norske påskeøl 2026
Her er resultatene fra testen rangert fra mest til minst poeng.
Salikatt Bryggeri – Fjellpils
Stil: Pils
Alkohol %: 4.7
Veil. pris: 69.9
Tilgjengelighet: Butikk
Volum: 0.44
B/F: Boks
Farge og duft: Klar og lys gyllen. Pent tykt skumlag. Dufter av gule epler, lys karamell, kjeks og steinfrukt.
Smak: Fruktige og gode smaker av brød, lys karamell, urter og fersken. Rund og balansert munnfølelse. Behagelig bitterhet i avslutningen, med en medium lang ettersmak.
Vurdering: En smakfull pils med glimrende balanse.
Trysil Bryggeri – Skipatrulje
Stil: IPA
Alkohol %: 4.7
Veil. pris: 74,90
Tilgjengelighet: Butikk
Volum: 0.44
B/F: Boks
Farge og duft: Klar og lys gul i utseende. Medium høyt skumlag. Dufter friskt av sitrus, brød, appelsinsaft, lys karamell og urter.
Smak: Frisk og fruktig preg av sitrus, tropisk frukt, urter og nektarin. Balansert og god munnfølelse. Lett bitterhet i avslutningen. Medium lang ettersmak.
Vurdering: En fruktig og frisk ipa!
Trysil Bryggeri – Påskeøl
Stil: Wit
Alkohol %: 4.7
Veil. pris: 64,90
Tilgjengelighet: Butikk
Volum: 0.33
B/F: Flaske
Farge og duft: Uklar og lys i utseende. Pent og fyldig skumlag. Dufter av moden banan, hvit pepper, brød og koriander.
Smak: Behagelig og sødmefullt smak av moden frukt, søtt brød, urter og søte krydderier. Fyldig og rund munnfølelse. God balanse med en fruktig avslutning.
Vurdering: En flott hveteøl som vil passe i påskesolen.
Trysil Bryggeri – Skipils
Stil: Pils
Alkohol %: 4.7
Veil. pris: 74,90
Tilgjengelighet: Butikk
Volum: 0.44
B/F: Boks
Farge og duft: Klar og lys i utseende, lavt skumlag. Dufter subtilt av søtt korn, loff, honning og et hint av gule epler.
Smak: Behagelige noter av brød, urter og gule epler i smaken. Frisk og balansert munnfølelse. Noe sødme i midtpartiet og med en lett bitterhet i ettersmaken.
Vurdering: En frisk og god påskepils.
Voss Fellesbryggeri – Påsketur
Stil: Tradisjonsøl
Alkohol %: 4.7
Veil. pris: 54,90
Tilgjengelighet: Butikk
Volum: 0.33
B/F: Boks
Farge og duft: Nesten klar og lys gul i utsende. Høyt skumlag. Dufter av treverk, appelsin, steinfrukt, krydder og røyk.
Smak: Spennende smaker av sitrus, grønne urter, hvit pepper, stikkelsbær og karamell. Rund og lett søtlig midtparti. Lett syre i avslutningen og tørr ettersmak.
Vurdering: En annerledes påskeøl til påskematen.
Grunerløkka Brygghus – Løkka Bypåske
Stil: Golden Ale
Alkohol %: 6.6
Veil. pris: 79.9
Tilgjengelighet: Vinmonopolet
Volum: 0.5
B/F: Flaske
Farge og duft: Klar og gyllen i utseende. Dufter godt av moden frukt, gjær, krydder og gult eple.
Smak: Fruktig smak av steinfrukt, krydder, blomster og grønne urter. Balansert, men noe enkel munnfølelse. Tørr og lett bitter ettersmak.
Vurdering: En påskeøl med mye smak.
Nøgne Ø – God Påske
Stil: Golden Strong Ale
Alkohol %: 7.5
Veil. pris: 74.9
Tilgjengelighet: Vinmonopolet
Volum: 0.5
B/F: Flaske
Farge og duft: Klar og dyp gyllen. Pent og høyt skumlag. Dufter lett parfymert med gjærnoter og moden frukt.
Smak: Krydder, moden frukt og et lett gjærpreg i smaken. Fruktig munnfølelse med en lett bitterhet i avslutningen.
Vurdering: En fin påskeøl til påskekosen.
Grimaas Bryggeri – Påskeøl
Stil: Lys ale
Alkohol %: 4.7
Veil. pris: 64,90
Tilgjengelighet: Butikk
Volum: 0.33
B/F: Flaske
Farge og duft: Klar og dyp gyllen i utseende. Dufter av karamell, blomster, moden frukt og skogsbær.
Smak: Karamell, nøtter, moden frukt og rotfrukter i smaken. Lett karamelisert midtparti med en noe enkel munnfølelse. Bitternoter i avslutningen.
Vurdering: En enkel øl for påskehyggen.
Trysil Bryggeri – Til Fjells
Stil: Kølsch
Alkohol %: 4.7
Veil. pris: 64,90
Tilgjengelighet: Butikk
Volum: 0.33
B/F: Flaske
Farge og duft: Klar og lys i utseende. Pent medium høyt skumlag. Dufter av loff, grønne urter, rotgrønnsaker, smørbukk og kjeks.
Smak: Enkle smaker av vørter, loff, urter og grønnsaksbuljong. Behaglig karbonert og høy fruktighet, men lett ubalanse i smaksprofilen. Sødme i midtpartiet og noe bittherhet i avslutningen.
Vurdering: En øl med høy fruktighet.
Oslo Brewing Company – Påskesol
Stil: NEIPA m/appelsin
Alkohol %: 6.5
Veil. pris: 74.5
Tilgjengelighet: Vinmonopolet
Volum: 0.33
B/F: Boks
Farge og duft: Lett uklar og lys gul. Høyt skumlag. Dufter av appelsinskall, blomster, honning og krydder.
Smak: Appelsinskall, sitronsaft, mørke bær og grønne urter. Lett ubalansert munnfølelse og noe parfymert midtparti. Bitter avslutning.
Vurdering: En påskeøl med tydelig bitterhet.
Disko Brewing – Alpin Lager Glutenfri
Stil: Lager
Alkohol %: 4.7
Veil. pris: 49,90
Tilgjengelighet: Butikk
Volum: 0.33
B/F: Boks
Farge og duft: Klar, lys gyllen og med et pent medium høyt skumlag. Dufter av brød, rotfrukter og noe mineralsk preg.
Smak: Enkle smaker av brød, rotfrukter, gule epler og urter. Lett syrlig midtparti med noe lett ubalanse. Lav bitterhet, medium kort ettersmak.
Vurdering: En enkel lager som mangler noe friskhet.
Jåtta Gårdsbryggeri – Påske-IPA
Stil: IPA
Alkohol %: 6.0
Veil. pris: 66.2
Tilgjengelighet: vinmonopolet
Volum: 0.33
B/F: Boks
Farge og duft: Klar og lys gyllen. Lavt skumlag. Dufter av appelsinskall, lys karamell, urter og brød.
Smak: Enkle smaker av skogsbær, urter, pepper og karamell. Noe ubalanse med et søtlig midtparti. Noe bitter i ettersmaken.
Vurdering: En lett søtlig IPA med sitruspreg.
Kinn Bryggeri – Påskeøl
Stil: IPA
Alkohol %: 6.5
Veil. pris: 124.9
Tilgjengelighet: Vinmonopolet
Volum: 0.75
B/F: Flaske
Farge og duft: Klar og gyllen, høyt og pent skumlag. Dufter behagelig og fruktig av moden frukt, krydder og karamell.
Smak: Søtlig preg av overmoden plomme, grønne urter, endive og karamell. Ubalansert og tam munnfølelse. Lett parfymert ettersmak.
Vurdering: En påskeøl med noe ubalanse.
I år finnes det også flere norske påskeøl. To påskeøl fra Bådin Bryggeri i Bodø, Påskeblonde og Påskepils. Ingen av disse produktene var tilgjengelig i hyllene ved innkjøp og er derfor ikke med i testen.
Se også: Øltest alkoholfritt øl og lettøl 2026

Skål og God påske!


















