Når er det på tide å brygge juleøl? Denne gode juleølen trenger lagring, og kan med fordel brygges på seinvinteren, eller senest tidlig på forsommeren.
Publisert: 21.10.18
Foto: Frode Henriksen
Kategori: Øl oppskrifter
Juleøltradisjonene i Norge er urgamle, og faktisk noen av de eldste kulturinnslagene våre vi har dokumentert – så viktig er juleølet for oss nordmenn!
Ølet skal være sterkt, mørkt og ha et søtlig preg etter tradisjonen, og har de siste 100 årene i Norge vært representert gjennom bokk, brown ales eller lette stouter.
I denne oppskriften kan du med fordel eksperimentere med noen gram tørkede eller ferske einebær, for den helnorske smaken!
Oppskriftsdetaljer
Mengde
Koketid
IBU
SRM
Est. OG
Est. FG
ABV
25 ltr
60 min
21.2 IBUs
33.6 EBC
1.072
1.020
6.8 %
Faktiske
1.046
1.010
4.7%
Malt
Navn
Mengde
Andel %
Pale Malt, Maris Otter
6 kg
75
Munich Malt
900 g
11.25
Caramalt
500 g
6.25
Crystalmalt
500 g
6.25
Chocolate Malt
100 g
1.25
Humle
Navn
Mengde
Tid
Bruk
Form
Alpha %
Tettnang
30 g
60 min
Koking
Pellet
3.8
Saaz
50 g
30 min
Koking
Pellet
3
Cascade
25 g
5 min
Koking
Pellet
5.5
Gjær
Navn
LAB
Utbytte
Temp.
London Ale (WLP013)
White Labs
71%
18.89 – 21.67°C
Mesking
Steg
Temp
Tid
Mash In
63°C
75 min
Gjæring
Steg
Tid
Temp
Primær
4 dager
19.44°C
Sekundær
10 dager
19.44°C
Lagring
30 dager
18.33°C
Mer for hjemmebryggeren
Gavetips – lær å lage hjemmebrygget øl20 september 2024-Julegavetips! Vi har gavekort til den som brygger eller ønsker å lære å lage hjemmebrygget øl! Lær ølbrygging av diplombryggere med ekspertise og utdannelse i faget.
Ordbok om øl – for ølbryggere og nerder24 mai 2019-Ølets ABC! Alfabetisk oversikt over ord og uttrykk om øl-faget. For hjemmebryggere og den som har lyst å lære mer om øl. Ypperlig oppslagsverk for øl-quizer.
Gode tips og råd om hjemmebrygging av pils20 mai 2019-Det er en myte at det er vanskeligere å brygge pils/lager enn en ale. Det som derimot er utfordringen, er å holde jevn, lav tempereatur under gjæringen.
Gode råd til deg som brygger din egen IPA15 mai 2019-IPA er en ølstil som passer hele året, men spesielt sensommeren er en fin tid å nyte en god IPA. Den internasjonale IPA-dagen er også første torsdag i august.
Påvirker vannkvaliteten ditt hjemmebrygg?7 mai 2019-Mens noen hjemmebryggere har et nærmest fanatisk forhold til vann, er andre mer avslappet til dette. Hva er riktig? Har vannet stor påvirkning på ølet?
SOMMERFEST! En gøyal avslutning
Vi lover god stemning på sommerfesten!
SOMMERFEST - ALT I EN PAKKE! Ølakademiet tilbyr pakker med smaking, grill, reker og sjømat.
SOMMERSALG – GI SMAKING I GAVE! Få opptil -15% på utvalgte smakinger. Våre opplevelser passer for alle som er glad i god mat og drikke! De beste smakingene om øl, mjød, sider, akevitt og whisky får du hos Ølakademiet! Perfekte bursdagsgaver!